Contactez Destination Italie : 0039 041 52 86 883

La Biennale d'Art de Venise

ACCUEIL DESTINATION ITALIE > La Biennale d'Art de Venise
 

Participations nationales

 GIARDINI 

ALLEMAGNE
“Fabrik” Jasmina Metwaly / Philip Rizk, Olaf Nicolai, Hito Steyerl, Tobias Zielony         
AUSTRALIE
“Fiona Hall: Wrong Way Time” Fiona Hall
AUSTRICHE
Heimo Zobernig
BELGIQUE
« Personnes et les autres: Vincent Meessen and Guests »  Vincent Meessen and Guests, Mathieu K. Abonnenc, Sammy Baloji, James Beckett, Elisabetta Benassi, Patrick Bernier & Olive Martin, Tamar Guimara~es & Kasper Akhøj, Maryam Jafri, Adam Pendleton 
BRESIL
“So much that it doesn't fit here” Antonio Manuel, André Komatsu, Berna Reale   
CANADA
“Canadassimo”  BGL art collective - Jasmin Bilodeau, Sébastien Giguère, Nicolas Laverdière 
COREE
“The Ways of Folding Space & Flying” MOON Kyungwon & JEON Joonho
DANEMARK
Danh Vo 
EGYPTE
“CAN YOU SEE?” Ahmed Abdel Fatah, Gamal Elkheshen, Maher Dawoud 
ESPAGNE
“The Subjects” Pepo Salazar, Cabello/Carceller, Francesc Ruiz and Salvador Dalí   
FINLANDE (Pavillon Alvar Aalto)
“Hours, Years, Aeons” IC-98 
FRANCE
« rêvolutions »  Céleste Boursier-Mougenot 
GRANDE BRETAGNE
Sarah Lucas       
GRECE
“Why Look at Animals? AGRIMIKÁ.” Maria Papadimitriou   
HOLLANDE
“herman de vries - to be all ways to be” herman de vries 
HONGRIE
“Sustainable Identities” Szilárd Cseke 
ISRAEL
“Tsibi Geva | Archeology of the Present” Tsibi Geva 
JAPON
“The Key in the Hand” Chiharu Shiota 
NORVEGE
“Rapture” Camille Norment   
POLOGNE
“Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01”W”  C.T. Jasper, Joanna Malinowska 
REPUBLIQUES TCHEQUES & SLOVAQUES
“Apotheosis” Jirí David   
ROUMANIE
“Adrian Ghenie: Darwin’s Room”  Adrian Ghenie         
RUSSIE
“The Green Pavilion”  Irina Nakhova 
SERBIE
“United Dead Nations” Ivan Grubanov 
SUISSE
“Our Product” Pamela Rosenkranz 
USA
“Joan Jonas: They Come to Us Without a Word” Joan Jonas
URUGUAY
“Global Myopia II (Pencil & Paper)”  Marco Maggi 
VENEZUELA
“Te doy mi palabra (I give you my word)” Argelia Bravo, Félix Molina (Flix) 

ARSENAL
ALBANIE
“Albanian Trilogy: A Series of Devious Stratagems”  Armando Lulaj
INDONESIE
“Komodo Voyage” Heri Dono 
LETTONIE
“Armpit”  Katrina Neiburga, Andris Eglitis 
MOZAMBIQUE
“Coexistence of Tradition and Modernity in Contemporary Mozambique” Mozambique Artists 
NIGERIA
“Un/Common Resources: Four Nigerian Artists” Bright Ugochukwu Eke, Mary Evans, George Osodi, Victoria Udondian
SUEDE
“Lina Selander. Excavation of the Image: Imprint, Shadow, Spectre, Thought” Lina Selander 
TUVALU
“Crossing the Tide” Vincent J.F. Huang   
ITALO-LATIN AMERICAN INSTITUTE
“Voces Indígenas” 
ARGENTINA Sofia Medici and Laura Kalauz
PLURINATIONAL STATE OF BOLIVIA Sonia Falcone and José Laura Yapita
BRAZIL Adriana Barreto Paulo Nazareth
CHILE Rainer Krause
COLOMBIA León David Cobo, María Cristina Rincón and Claudia Rodríguez
COSTA RICA Priscilla Monge
ECUADOR Fabiano Kueva
EL SALVADOR Mauricio Kabistan
GUATEMALA Sandra Monterroso
HAITI Barbara Prézeau Stephenson
HONDURAS Leonardo González
PANAMA Humberto Vélez
NICARAGUA Raúl Quintanilla
PARAGUAY Erika Meza Javier López
PERU José Huamán Turpo
URUGUAY Gustavo Tabares Ellen Slegers

ARSENAL Salle d'armes (sale d'Armi)
ARGENTINE
“The Uprising of Form” Juan Carlos Diste´fano
EMIRATS ARABES UNIS
“1980 – Today: Exhibitions in the United Arab Emirates” 
GEORGIE
« Crawling Border »  Rusudan Khizanishvili, Irakli Bluishvili, Dimitri Chikvaidze, Joseph Sabia, Ia Liparteliani, Nia Mgaloblishvili, Sophio Shevardnadze             
MACEDOINE
"We are all in this alone"  Hristina Ivanoska and Yane Calovski 
MEXIQUE
“Possesing Nature” Tania Candiani, Luis Felipe Ortega 
PEROU
“Misplaced Ruins” Gilda Mantilla and Raimond Chaves     
SAINT SIEGE
SINGAPOUR
“Sea State” Charles Lim Yi Yong 
TURQIUIE
“Respiro”  Sarkis

ARSENAL Artillerie (Artiglieri)
CHILI
« Poéticas de la disidencia | Poetics of dissent: Paz Errázuriz - Lotty Rosenfeld » Paz Errázuriz, Lotty Rosenfeld
IRLANDE
“Adventure: Capital” Sean Lynch
KOSOVO
“Speculating on the blue” Flaka Haliti         
SLOVENIE
 “UTTER / The violent necessity for the embodied presence of hope” JAŠA 

ARSENAL Giardino delle Vergini
CHINE République Populaire de
“Other Future” LIU Jiakun, LU Yang, TAN Dun, WEN Hui/Living Dance Studio, WU Wenguang/Caochangdi Work Station

ARSENAL Pavillon italien, Tese delle Vergini
ITALIE
“Codice Italia” Alis/Filliol, Andrea Aquilanti, Francesco Barocco, Vanessa Beecroft, Antonio Biasiucci, Giuseppe Caccavale, Paolo Gioli, Jannis Kounellis, Nino Longobardi, Marzia Migliora, Luca Monterastelli, Mimmo Paladino, Claudio Parmiggiani, Nicola Samorì, Aldo Tambellini           Padiglione Italia, Tese delle Vergini at Arsenale
www.codiceitalia2015.com

PALAIS DANS VENISE
ANGOLA
“On Ways of Travelling” António Ole, Binelde Hyrcan, Délio Jasse, Francisco Vidal, Nelo Teixeira
Conservatorio Benedetto Marcello Palazzo Pisani, San Marco 2810
AZERBAIJAN
“Beyond the Line” Ashraf Murad, Javad Mirjavadov, Tofik Javadov, Rasim Babayev, Fazil Najafov, Huseyn Hagverdi, Shamil Najafzada
Palazzo Lezze, Campo S.Stefano, San Marco 2949
“Vita Vitale”
Edward Burtynsky, Mircea Cantor, Loris Cecchini, Gordon Cheung, Khalil Chishtee, Tony Cragg, Laura Ford, Noemie Goudal, Siobhán Hapaska, Paul Huxley, IDEA laboratory and Leyla Aliyeva, Chris Jordan with Rebecca Clark and Helena S.Eitel, Tania Kovats, Aida Mahmudova, Sayyora Muin, Jacco Olivier, Julian Opie, Julian Perry, Mike Perry, Bas Princen, Stephanie Quayle, Ugo Rondinone, Graham Stevens, Diana Thater, Andy Warhol, Bill Woodrow, Erwin Wurm, Rose Wylie    Ca’ Garzoni, San Marco 3416
CHYPRE
“Two Days After Forever” Christodoulos Panayiotou  Palazzo Malipiero, Sestiere San Marco 3079
CROATIE
“Studies on Shivering: The Third Degree” Damir Ocko   Palazzo Pisani, S. Marina
ESTONIE
“Not Suitable For Work. A Chairman’s Tale” Jaanus Samma   Palazzo Malipiero, Campo San Samuele, San Marco 3199
IRAK
“Invisible Beauty” Latif Al Ani, Salam Atta Sabri, Rabab Ghazoul, Haider Jabbar, Akam Shex Hadi
Ca' Dandolo, San Polo 2879
LITUANIE
“Museum” Dainius Liškevicius          Palazzo Zenobio, Fondamenta del Soccorso 2569, Dorsoduro
LUXEMBOURG
“Paradiso Lussemburgo” Filip Markiewicz  Filip Markiewicz Ca’ del Duca, Corte del Duca Sforza, San Marco 3052
MAURICE
“From One Citizen You Gather an Idea”  Sultana Haukim, Nirmal Hurry, Alix Le Juge, Olga Jürgenson, Helge Leiberg, Krishna Luchoomun, Neermala Luckeenarain, Kavinash Thomoo, Bik Van Der Pol, Laure Prouvost, Vitaly Pushnitsky, Römer + Römer, Tania Antoshina, Djuneid Dulloo   Palazzo Flangini - Cannaregio 252
MONGOLIE
“Other Home” Enkhbold Togmidshiirev, Unen Enkh           European Cultural Centre - Palazzo Mora
MONTENEGRO
“Ti ricordi  Sjecaš li se  You Remember "  Aleksandar Duravcevic   Palazzo Malipiero (piano terra), San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipieroµ
PHILIPPINES
“Tie a String Around the World” Manuel Conde, Carlos Francisco, Manny Montelibano, Jose Tence Ruiz European Cultural Centre - Palazzo Mora
PORTUGAL
“I Will Be Your Mirror / poems and problems” João Louro  Palazzo Loredan, campo S. Stefano

voir la suite sur le blog Destination Venise